شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

نویسنده:admin تاریخ:18 سپتامبر 2018 دسته بندی:پرورشی بازدید:1,267 بازدید

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال 1397

 

 

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و سی و هشتمین سالروز هفته دفاع مقدس می باشیم. دوران دفاع مقدس ، آینه ی تمام نمای اهداف و دستاوردهای حرکت عظیم مردمی در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی ، زمینه بروز و ظهور حرکتی ماندگار ، جامع و کارآمد در برقراری حکومت مردم سالار دینی با حفظ استقلال در عرصه های بین المللی و مقابله با استکبار جهانی شد.

انقلاب اسلامی و به تبع آن دوران دفاع مقدس با اصولی بنیادی و ریشه ای ، به دور از هرگونه شعارزدگی و با تکیه بر قانون الهی که توجه به وحدت و پیروی از ولایت پیامبرگونه اما راحل مان بود ، پایه گذار و زمینه ساز استقلال ، عزت، توانمندی و خوداتکایی را در باورمان نهادینه ساخت.

اقتدار و سرافرازی ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی و پایداری در هشت سال دوران پر افتخار دفاع مقدس و به یُمن هدایت های مقام معظم رهبری، (مدظله العالی) امروز به عنوان الگوی مؤثر در خود باوری و استقامت مردم آزادیخواه منطقه و جهان قرار گرفته است.

ب ) اهداف :

 • -حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس و ترویج فرهنگ انقلابی ، ولایت مداری ، مقاومت ، ایثار ، جهاد، شهادت و خودباوری دینی و ملی.
 • معرفي تاریخ دفاع مقدس به عنوان جاودانه ترین سند پر افتخار ملت ایران.
 • برانگیختن حس غرور ملی و شور و حماسه در بین دانش آموزان.
 • آشنایی با سیره شهدا به عنوان الگوهای برتر به دانش آموزان.

ج)سیاست های اجرایی:

۱-رویکرد برنامه ها مبتنی برشعار محوری «ما توانستیم» و توجه ویژه به چهاردهه فرهنگ مقاومت و ایستادگی به عنوان انگیزه ای پایدار در پیشبرد و تقویت ساختار و ماهیت علمی ،فرهنگی،سیاسی،اقتصادی،اجتماعی کشور.

۲-توجه به ایام هفته دفاع مقدس و تقارن آن با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش، لزوم طرح ریزی برنامه ها با موضوع نقش و جایگاه دفاع مقدس و چهار دهه مقاومت در رشد و بالندگی انقلاب اسلامی و بهره گیری از اهداف نهضت های عاشورای حسینی (ع) با بیان حماسه ها و رشادت های مردان و زنان این مرز و بوم، تاثیر آن در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس.

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

۳-طراحی برنامه های این ایام با نگاه محتوایی و متاثر از اهداف انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس با نگاه فرهنگی.

۴-نظر ویژه به وحدت و همبستگی ملی و ولایت مداری در اجرای برنامه های فرهنگی و انجام تبلیغات محیطی.

۵-بازخوانی عملیات بزرگ ثامن الائمه (ع)،سالروز شکست حصر آبادان و تجلیل از فرماندهان و رزمندگان آن عملیات و بررسی عوامل پیروزی این حماسه بزرگ و وحدت نیروهای مسلح، با حضور کارشناسان نظامی و پیشکسوتان.

۶-توجه به سالروز شهادت شهیدان فکوری ،فلاحی ،نامجو،کلاهدوز و جهان آرا با موضوع نکوداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس در هفتم مهرماه (روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس)

۷-در نظر داشتن برنامه تجلیل از ایثارگران دوران دفاع مقدس و خانواده های ایشان(شهدا،جانبازان ،آزادگان ورزمندگان) به ویژه آنهایی که کمتر و یا تاکنون تجلیل به عمل نیامده است.

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

د)تشکیل ستاد با ترکیب کمیته اجرایی گرامیداشت هفته دفاع مقدس:

۱-رئیس اداره (رئیس کمیته)

۲-معاون پرورشی(دبیرکمیته)

۳-معاون پشتیبانی

۴-کارشناس شاهد

۵-فرمانده حوزه بسیج دانش آموزی

۶-مدیر کانون بسیج فرهنگیان

۷-مسئول روابط عمومی

۸-ارزیابی عملکرد

۹-حراست

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

ه)عناوین ایام هفته دفاع مقدس:

با عنایت به شعار محوری «ما توانستیم» و با توجه به مفاد عنوان شده در هدف ، راهبرد وسیاست های اجرایی پیش گفته،عناوین این ایام به شرح ذیل می باشد:

روزتاریخعنوانبرنامه های اجرایی
شنبه۳۱/۶/۹۷صلابت وسلحشوری نیروهای مسلح وصنعت دفاعیرژه ونمایش توانمندی و اقتدار نیروهای مسلح و نوآوری در صنعت دفاعی کشور
یکشنبه۱/۷/۹۷علم ومعرفت نخبگان روز سربازروز بازگشایی مدارس ،دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی و توجه به تلاش در تولید علم ودانش پژوهی و روز تقدیر از سربا زان
دوشنبه۲/۷/۹۷دفاع ملی ،جوانان ،بصیرت افزاییاهمیت به آموزش عمومی وموضوع پدافند غیر عامل وتوجه به نقش جوانان در بصیرت افزایی وحفظ غرور ملی وپویایی در حوزه فناوری وپیگرد اهداف علمی ،فرهنگی ،اقتصادی کشور
سه شنبه۳/۷/۹۷انقلاب اسلامی ،مردم سالاری دینی،بیداری اسلامی و استکبار ستیزیتبیین نقش محوری مردم تحت ولایت مطلقه فقیه در به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب اسلامی وتوجه به دستاوردهای عظیم انقلاب با نگاه خود باوری در بخش های مختلف علم،فرهنگ،سیاست وزنده نگهداشتن نهضت های ازآزادی بخش وشناخت عمیق تفکرات استعماری دشمن وروش های مقابله با استکبار جهانی
چهارشنبه۴/۷/۹۷اقتصاد مقاومتی ،تولید ملی ،اصناف،حمایت پشتیبانی مردمیتوجه به اقتصاد مقاومتی وترغیب در حمایت از کالای ایرانی به منظور شکوفایی اقتصاد کشوروالگوگیری از دوران دفاع مقدس در جهت مقابله با تحریم های دشمن تبیین نقش اصناف وپشتیبانی مردمی در دروان دفاع مقدس
پنج شنبه۵/۷/۹۷شهیدان ،ایثارگران،جانبازان،فخر آفرینانتبیین حماسه عملیات ثامن الائمه (ع)(سالروز شکست حصر آبادان روز هم عهدی با شهیدان انقلاب اسلامی ودفاع مقدس وغباروبی ،عطرافشانی وگلباران مزار مطهر شهدای گرانقدروتجلیل وتکریم ایثارگران،جانبازان،خانواده معظم شهدا به خصوص شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) وامنیت
جمعه۶/۷/۹۷ولایت مداری ،زنان وخانواده وسلامتنقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی وحضور آنان در دروان دفاع مقدس برخورداری از فضای معنوی سیاسی نماز جمعه در حفظ آرمان های انقلاب اسلامی تبیین نقش وجایگاه زنان در دفاع مقدس و تجلیل از زنان ایثار گر وانقلابی حفظ وصیانت از خانواده روز سلامت وورزش همگانی
شنبه۷/۷/۹۷فرماندهان ،عزت مداران ،پیشکسوتانسالروز شهادت فلاحی ،فکوری،نامجو،کلاهدوز وجهان آرا وپاسداشت پیشکسوتان ،فرماندهان شهید دفاع مقدس

 

 

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

با عنایت به تقارن هفته دفاع مقدس با ایام ماه محرم و عزاداری سالارشهیدان امام حسین (ع)، از ظرفیت این ایام در تبیین اهداف برگزاری برنامه های هفته دفاع مقدس بهره برداری گردد:

ج ) برنامه هاي پيشنهادی و قابل اجرا :

 • تشکیل ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس
 • برگزاري مراسم بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي جديد با نواختن زنگ دفاع مقدس ( مقاومت ) در مدارس و تجليل از ايثارگران فرهنگي ( تاكيد مي گردد در يكي از مدارس ، مراسم ويژه با حضور مسئولين شهرستان برگزار گردد)
 • اختصاص برنامه های ویژه هفته دفاع مقدس در برگزاری پروژه مهر .
 • تشكيل كميته هماهنگي و پشتيباني تشکلهای دانش آموزي شهرستان در جهت هماهنگی برای حضور دانش آموزان عضو در برنامه ها
 • برگزاري نمايشگاه دفاع مقدس در ادارات
 • تمهيدات لازم در تزيين سر درب ادارات و مراكز آموزشی و ايجاد سنگر نمادين در اداره و مراكز آموزشي و پرورشی به پاس فداكاري دلاور مردان هشت سال دفاع مقدس
 • اجراي برنامه هاي محتوايي با توجه به روز شمار هفته دفاع مقدس
 • روز دوشنبه ۲مهرماه همزمان با روز دفاع ملی، جوانان و بصیرت‌افزایی صبحگاه توسط بسیج مدارس برنامه‌ریزی و اجرا گردد. در این روز فرمانده بسیج دانش‌آموزی ضمن آیین افتتاح واحد مقاومت به تشریح فعالیت‌های بسیج مدرسه پرداخته و برای مشارکت آحاد دانش‌آموزان و عضویت آنان در این تشکل امین انقلابی دعوت بعمل آید.
 • قرائت وصیت نامه های شهدای دانش آموز و فرهنگی
 • دعوت از خانواده شهدای شاخص و به ویژه شهدای مناطق و نواحی که نام آنان زینت بخش مدارس است .
 • معرفی کتاب با موضوع دفاع مقدس و برگزاری مسابقه کتابخوانی
 • نصب بنر تصاویر شهدای دانش آموز و فرهنگی در محوطه بیرون از ادارات
 • پخش سرودهای ایام دفاع مقدس در فضای مدارس
 • برگزاری مسابقات ورزشی و کوه گشت
 • نکوداشت همکاران ایثارگر و تجلیل از همکاران صاحب قلم در حوزه دفاع مقدس
 • ديدار با خانواده هاي معظم شهداي دانش آموز و همكاران فرهنگي جانباز
 • حضور در گلستان شهدا و اداي احترام به شهداي دفاع مقدس و اقامه نماز ميثاق با شهدا و شرکت در مراسم میهمانی لاله ها و غبار روبی و عطرافشانی قبور شهدا.
 • برگزاری یادواره شهدا ویژه مدارسی که بیش از ۵۰ شهید دارند .
 • تدابير لازم جهت حضور و بازديد دانش آموزان از نمايشگاه هاي (ادوات جنگي ، كتاب و ….. ) دفاع مقدس كه در سطح شهر برگزار مي گردد ازجمله موزه دفاع مقدس جنب باغ غدیر اصفهان.
 • برگزاري صبحگاه مشترك همكاران بسيجي و فرهنگي در شهرستان به صورت ويژه
 • از ظرفیت راویان هشت سال دفاع مقدس به منظور بیان خاطرات و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس در سطح مدارس استفاده شود.جهت حضور راويان دفاع مقدس در شهرستان ها با فرمانده حوزه بسيج دانش آموزي هماهنگي لازم بعمل آيد.
 • در صورت تمایل گزارشی از فعاليت هاي هفته دفاع مقدس تهيه و بر روي لوح فشرده تا تاريخ ۱۲/۷/۹۷به اداره فرهنگی و هنری اداره کل ارسال گردد.

شیوه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۷

 

 

 

دیدگاه کاربران

  فاطمه پاسخ دادن

  با سلام وآرزوی سلامتی برای شما بزرگوار این مطالب ارزنده برای بنده خیلی کاربرد دارد متشکر

  جمعه 28 سپتامبر 2018
ارسال دیدگاه
کانال پرورشی