چگونه مفهوم مرگ را به کودکانمان آموزش دهیم؟؟؟

نویسنده:admin تاریخ:19 نوامبر 2016 دسته بندی:مشاور بازدید:151 بازدید

مرگ

چگونه مفهوم مرگ را به کودکانمان آموزش دهیم؟؟؟

مرگ

پاسخ به پرسش‌های کودک در سنین پایین باید متناسب با رشد تفکر او باشد، اما در این زمینه‌ بسیاری از خانواده‌ها دچار مشکل می‌شوند. قبل از ۵ سالگی کودک درکی از مفهوم مرگ ندارد و شرکت او در مراسم خاکسپاری و سوگواری نتیجه‌ای جز بالا رفتن سطح اضطرابش ندارد. در این سن پاسخ به سوال‌های کودک در مورد فقدان فرد متوفی باید در خانواده هماهنگ باشد.

خیلی از خانواده‌ها به کودکان می‌گویند فرد فوت شده پیش خدا رفته و این باعث می‌شود احساس کودک نسبت به خدا تغییر کند و فکر کند خدا بی‌رحم است که پدر یا مادر را از او گرفته است. قبل از ۵ سالگی باید به کودک گفت فرد متوفی به آسمان‌ها رفته است و اگر توضیح بیشتری در مورد این مساله خواست، می‌توان گفت وقتی بزرگ‌تر شدی بیشتر برایت توضیح می‌دهم.

اگر اطرافیان نمی‌دانند باید چه جوابی به کودک بدهند، بهتر است پاسخ دادن را به زمان دیگری موکول کنند، مثلا بگویند حالا بخواب وقتی بیدار شدی، جوابت را می‌دهم. و در این فاصله درباره پاسخی که باید بدهند، تحقیق کنند و جوابی به کودک بدهند که او را قانع کند.

در ادامه

هرگز نباید به کودک دروغ گفت.
پاسخ‌هایی مثل اینکه پدر یا مادر تو به سفر رفته‌اند، باعث می‌شود کودک با سفر رفتن هریک از اطرافیان دچار اضطراب ‌شود. اگر به کودک بگویند والدینت تصادف کرده‌اند و در بیمارستان‌ هستند، از آن به بعد اسم بیمارستان باعث بالا رفتن اضطراب کودک می‌شود، چون در نظر او هر شخصی وارد بیمارستان شود، بازگشت ندارد. اصل این است که هر پاسخی به نحوی گفته شود که سطح اضطراب کودک را بالا نبرد

شهرتست – اعتباری که بی ادعا همچنان معتبر است.

شما کاربران سایت شهر تست می توانید نظرات خود را در دیدگاه پست ها و همچنین سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۳۰۲۰۳۰۱۴پیامک فرمایید.

کانال پرورشی